Anasayfa
İletişim

Çözünürlük Nedir?

Fotoğraflarda, Monitörlerde, Televizyonlarda ve Tarama işlemlerindeki çözünürlük nedir.


Çözünürlük nedir?

Çözünürlük bir resmi veya fotoğrafı görüntülemek ya da yazdırmak için resim veya fotoğrafın oluştuğu piksel veya noktaların sayısını tanımlayan ölçü birimidir. Özet olarak resmin veya cihazın barındırdığı ya da görüntüleyebildiği detay seviyesi denebilir. Yüksek çözünürlük resim veya fotoğrafların daha net ve kaliteli görünmesini sağlarken düşük çözünürlük bulanık görünmesine sebep olacaktır.

Çözünürlük kullanıldığı materyele göre farklı yöntemlerle ifade edilir.

Monitör ve Televizyonlarda Çözünürlük.

Televizyonlar, Notebook ekranları veya monitörlerde çözünürlükler 1280 X 800 gibi ölçülerle verilmektedir yani ekranınızda 1280 adet yatay nokta veya piksel 800 adet ise dikey nokta veya piksel bulunduğu anlamına gelir. Günümüzde standart olarak 1280 x 800 değerlerinde kullanılmaktadır ve genelde bu şekilde ifade edilir. 1920x1080 çözünürlük Full HD olarak nitelendirilir.

Fotoğraflar ve Resimlerde Çözünürlük.

Dijital fotoğraflarda çözünülürlükler yatay ve dikey piksel sayılarının çarpılarak bir milyona bölünmesi ile elde edilen değer ile ölçülür. Ölçü birimi MegaPiksel olarak adlandırılır. Bir Megapiksellik bir fotoğraf en fazla A4 boyutlarında basılabilecekken 12 Megapiksel bir fotoğraf poster boyutlarında basılabilecektir.

Kitap ve Doküman Taramalarında Çözünürlük.

Kitap ve Doküman taramalarında çözünürlük ise DPI veya PPI ile ölçülmektedir. Normal boyutlardaki yazı tipleri ile basılmış ve 300 DPI çözünürlükte taranmış bir doküman yeniden basılmak veya OCR yapılmak için uygundur.
DPI = (Dot Per Inch) Inch başına düşen nokta.
PPI = (Pixel Per Inch) Inch başına düşen pixel.

Tarama Hizmetleri SSS

Sitemizdeki fotoğraf ve yazıların telif hakları konusunda bilgilendirme.
kitaptarama.com bir Sayısal Ofis hizmetidir
Copyright © 2007 - 2011 Kitaptarama.com Tüm hakları saklıdır.