Anasayfa
İletişim
Fotoğraf Tarama

Kitap Tarama

Yeni, eski, küçük, büyük her türlü Kitap, Dergi ve Gazetenin amacına uygun özel geliştirilmiş profesyonel tarayıcı makinalarla taranarak PDF, aranabilir PDF veya resime dönütürülmesi ya da OCR işlemi yapılarak Word, Excel, Text gibi dosya formatlarına dönüştürme işlemi.


Kitap taramak veya taratmak yasal mı?

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Teknolojinin her geçen gün hızla geliştiği günümüzde bilgiye ulaşmak google, yahoo, bing gibi arama motorları sayesinde çok kolay gibi gözüksede kitaplar vazgeçilmez kaynaklar olarak kalmaktadır. Kitapların dezavantajları kütüphanelerde veya evinizdeki kitaplıklarınızda aradığınız bilgiye ulaşmanız hangi kitapta, hangi sayfada neyin olduğunu ezbere bilmiyorsanız oldukça zordur. Kitapların dezavantajlarından bazılarıda kitapları her gittiğiniz yere götüremezsiniz. Ayrıca en az 50 dolarlar civarından başlayan literatür kitaplarını, kaybolmaları veya yıpranmaları durumunda kitabı tekrardan almanıza sebep olacaktır. Kitap Tarama hizmetimizle kitaplarınız ve tüm dokümanlarınızı ister Word dosyası ister PDF, istersenizde her türlü taşınabilir cihazlarda okunabilecek E-Kitap haline getiriyoruz.

Kitap tarama, dijitalleştirme bilgisayar ortamına aktarma

Kitapların Dijitalleştirilmesi (E-Kitap)

Kitapların ve diğer veri kaynaklarının dijitalleştirilmesi, verilerin saklanabilmesi, güvenliği, tekrar yayınlanması, Web sayfalarında yayınlanması, alıntı veya tercüme yapılması, E-kitap halinde taşınabilir cihazlarda depolanıp görüntülenmesi, verilerin içerisinde saniyeler içerisinde kelime aranması veya indekslenmesi gibi avantajlar sağlamaktadır. Taranan kitap ve dokümanlar Word, Excel, PDF, Text veya EPUB dosyalarına dönüştürülebilmektedir.

Kitap Tarama İş Akış diyagramımızı görmek için tıklayınız.

Kitapları Nasıl Tarıyoruz ?

Kitaplar ve benzeri diğer bilgi kaynaklarının taranma işlemi müşterinin isteklerine bağlı olarak ve kitapların yenilik, eskilik, kağıt kalınlığı, kağıt kalitesi gibi etkenlere bağlı olarak farklı cihazlarda taranmaktadır.

Müşteri isteklerine bağlı olarak taranacak kitapların cildinden ayrılmasında bir sakınca yoksa kitaplar kesilerek sayfalara ayrılır ve hızlı sayfa tarayıcı makinalarla taranarak dijitalleştirilir. Maliyet açısından normal kitap tarama hizmetine göre fiyat avantajı sağlamanın yanında tarama kalitesinin daha yüksek olmasını ve dosya boylarının daha küçük olmasını sağlar. İstenirse hızlı tarama sonucunda ortaya çıkan kitapların dijital kopyaları aranabilir PDF veya OCR işlemi yapılarak Word, Excel, Text, PDF, EPUB gibi dosya formatlarına dönüştürülebilir.

Normal kitap tarama işlemi ise kesilemeyecek kitapların ya da antika değeri olan kitapların özelliklerine göre uygun makinalarda sayfalara zarar vermeden 200 DPI, 300 DPI veya 600 DPI çözünürlüklerinde taranmasıdır. Bu işlem sonucunda kitabınız size dijital kopyaları ile birlikte teslim edilir. İstenirse hızlı tarama sonucunda ortaya çıkan kitapların dijital kopyaları aranabilir PDF veya OCR işlemi yapılarak Word, Excel, Text, PDF, EPUB gibi dosya formatlarına dönüştürülebilir.

Kitaplarda OCR İşlemi (Word'e Çevirme)

Kitaplarda OCR işlemi kitabı word'e çevirmek amaçlı yapılmaktadır. Word'e aktarılan kitaplar düzenlenebilir, kopyalanıp yapıştırılabilir. Diğer alternatif dijitalleştirme metodlarına oranla dosya boyutları onlarca kat daha düşük olmaktadır.

OCR programları taranan kağıtların kalitesi, yazı tiplerinin boyutları, yazıların üzerindeki çizgi ve lekeler yada baskı kalitesine bağlı olarak % 20 oranlarından başlayarak % 99 doğru tarama oranlarına kadar çıkabilmektedir ve muhakkak suretle OCR işleminden sonra insan gözü ile kontrol edilmelidirler. Kontrol edilmeyen ve düzeltilmeyen belgeler kesinlikle güvenilemeyecek belgelerdir. Aranabilir PDF'lerle OCR yapılmış dosyaların arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır, aranabilir PDF'lerde kopyalama ve arama yapılabilmektedir ama program tarafından yapılan karakter tanıma işlemi kontrol edilmediği ve düzeltilmediği için arama işlemi eksik sonuç verecektir veya aranan kelimeler bulunamayacaktır.

OCR hizmeti almak istiyorsanız bu hizmeti verecek firmalara muhakkak hata kontrolü, düzeltmesi ve mizanpaj yapılıp yapılmadığını sorunuz. Müşterilerimizin bazıları başka firmalardan bu hizmeti aldıktan sonra teslim edilen belgelerin orijinalinden çok farklı ve hatalı olduğunu görerek bizden aynı hizmeti tekrar almak zorunda kalıyorlar. Biz kitaptarama.com olarak OCR işleminden sonra taranan tüm belgeleri sayfa sayfa kontrol ederek hataları manüel olarak düzeltiyoruz ayrıca kendi geliştirdiğimiz 2 ayrı program ile kontrol edilip düzeltimiş belgeler gözden kaçan hataları ve kelime gruplarında oluşan hataları tesbit ederek işaretliyor. İşaretlenen kelime ve kelime grupları operatörler tarafından tekrar kontrol edilerek hatalar düzeltiliyor.

Mizanpaj

Kitaplar ve diğer belgelerdeki resimler, tablolar, şekiller ve sayfa yapıları Word gibi kelime işlem programlarında orijinali ile aynı şekilde manüel olarak oluşturulmaktadır.

Opsiyonel olarak kitaplardaki dipnot, Index ve Table Of Content gibi kısımlarda word formatına dönüştürüldükten sonra manüel olarak oluşturulabilir.Hizmet verilen dosya formatları

Microsoft Word .docx Microsoft Word
EKitap, EBook .epub EKitap
Microsoft Excel .xlsx Microsoft Excel
Text .txt Düz Yazı
Text .rtf Rich Text Format
Acrobat Reader .pdf Acrobat Reader
Internet Explorer .html Web Tarayıcı
Tüm resim formatları .jpg Tüm Resim Formatları


OCR Nedir ?

OCR basit olarak resimlerdeki yazıların piksel piksel taranarak Word gibi kelime işlem progralarına aktarılmasıdır.
OCR Nedir konulu sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-Kitap oluşturma hizmetimiz ?

Taranmış ve OCR yapılmış kitaplarınızı bilgisayarlar ve taşınabilir cihazlarda okuyabileceğiniz E-Kitap formatlarına dönüştürüyoruz.
E-Kitap Nedir konulu sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fikir ve Sanat eserleri kanununa aykırı davranmamak ve hak sahiplerinin meşru menfaatlerine zarar vermemek amacı ile taranmış kitapları sistemlerimizden tamamen siliyoruz.
Kitap tarama hakkında yasal bilgiler konulu sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tarama Hizmetleri SSS

Fotoğraf Tarama
www.kartvizittarama.com www.fotograftarama.com www.sayisalofis.com
Sitemizdeki fotoğraf ve yazıların telif hakları konusunda bilgilendirme.
kitaptarama.com bir Sayısal Ofis hizmetidir
Copyright © 2007 - 2011 Kitaptarama.com Tüm hakları saklıdır.